Zato je dobro naučiti ih organizaciji što ranije. Kasnije ćete sami sebi biti zahvalni.
Djeca uče na različite načine – promatranjem, slušanjem, istraživanjem, eksperimentiranjem i postavljanjem pitanja. Najmanji najlakše uče kroz igru.
Neka djeca se uopće ne vežu za stvari, dok su neka prilično tvrdoglava i ne žele se ničeg odreći. Na kraju završite s hrpom nepotrebnih, a možda i polomljenih ili beskorisnih „igračaka“ na podu, u ormaru i svim mogućim kutevima vašeg doma. A takva hrpa ima tendenciju da stalno raste i ide vam na živce…
Djeci je vrlo bitna svakodnevna rutina. Možete u njihovoj sobi ili kutiću postaviti police i kutije za njihove igračke i odrediti pravilo da u stanu može biti onoliko igračaka koliko stane na te police/kutije. Sve što nema svoje mjesto, ne može biti u stanu. Možete također odrediti vrijeme za pospremanje i pospremanje pretvoriti u igru. Važno je da dijete zna da je to vrijeme za pospremanje i da soba mora biti pospremljena prije nego npr nekud idete ili prije odlaska na spavanje.
Možete ih također uključiti u svakodnevne aktivnosti, pogotovo ako one zahtijevaju organizaciju – neka vam pomognu napraviti popis namirnica za kupnju, a onda zajedno s vama križaju s popisa stvari koje ste stavili u kolica.
Naučite ih da svaka stvar ima svoje mjesto jer će tako lakše naći nešto što im treba. Djeca će lakše shvatiti cilj pospremanja ako postoji određeno mjesto za određenu stvar, a neće moći pospremati ako im to ne omogućite. Zato se pobrinite i da ima dovoljno polica za igračke, knjige, dovoljno vješalica za jakne i druge stvari. Odredite zajedno mjesto za svaku stvar – npr autići stoje u organizatoru za igračke, čarape u njegovoj ladici.
Zapamtite da nikad nije prerano djeci usaditi navike organizacije, lakše će sve to implementirati u život kasnije.
Pomaže i ako gledaju vas kako radite to isto. Pospremate odjeću, obuću, posuđe u kuhinji, radite popise za dnevne obaveze ili planirate putovanje.
Spremajte potrebno, a bacite nepotrebno. Dijete će vam iz vrtića ili škole donijeti hrpe papira i svojih radova. Nemoguće je to sve stalno spremati, zato zajedno s djetetom sortirajte stvari koje će mu ili trebati ili ostati kao uspomena, a ostatak se dogovorite baciti. Ono što ostane zajedno pospremite u za to predviđeno mjesto. One najljepše i najdraže radove možete uramiti i staviti na zid.
Naučite dijete da sprema obuću u ormarić za cipele, da odlaže jaknu na svoju malu vješalicu, da odlaže prljavo rublje u svoju košaru.
Ne očekujte da dijete već prvog dana shvati što vi želite i što je red. Svakako uzmite tjedan ili dva i svaki put ga podsjetite.
Možete pribjeći i nekim metodama kazne – npr sve što ostane na podu nakon što ste odredili rok za pospremanje ide u smeće ili u donaciju. Ali se toga i držite - dijete mora shvatiti da ste ozbiljni.
Mali nevaljalci vrlo brzo pohvataju što se od njih zapravo traži, no u provođenju određenih mjera i učenju organiziranosti morate biti dosljedni.
Krasne organizatore za igračke možete pronaći i u našem webshopu.