Želja svakog roditelja je da odgoji odgovorno i samostalno dijete, a da mu ujedno pruži sretno i bezbrižno djetinjstvo. Nema boljeg načina da u tome uspijete nego da ohrabrujete i potičete svoje dijete da što više vremena provede u igri na otvorenom i pronalazi načine kako će se zabaviti samo, bez vaše pomoći.
Sjetite se, i vi ste radili šatore od deka, kućice od kartonskih kutija, zavlačili se u skrivene kutke i glumili da imate vlastitu kuću u kojoj vladaju vaša pravila? Daleko od gnjavaže roditelja, obaveza, škole ili vrtića, svoje malo carstvo gdje ste vi gazda. O tome sanja i vaše dijete, a vi mu možete ostvariti san i pokloniti mu pravu njegovu kućicu, drvenu igraonicu na otvorenom.
Drvene kućice su pravi mali raj za djecu, u njima mogu uživati u grupnim aktivnostima sa svojim prijateljima. U interakciji s drugom djecom razvija se osjećaj pripadnosti, dijete uči što je to timski rad i kako biti proaktivno.
Ako je vaše dijete sramežljivo ili se teško uklapa u društvo, olakšajte mu povezivanje s drugom djecom i uspostavljanje čvrstih veza novih prijateljstava. U vlastitoj drvenoj kućici osjećat će se opušteno, a kroz igru će naučiti dijeliti igračke i biti tolerantno prema potrebama druge djece.
Sve aktivnosti u drvenoj kućici za djecu i oko nje, poput puzanja, penjanja, skakanja i trčanja, djetetu pomažu razviti koordinaciju pokreta i izbjegavati padove i udarce.
Ljestve, zidovi za penjanje, mreže, tobogani, sve to ima pozitivne učinke na razvoj motoričkih sposobnosti vašeg djeteta. Osim razvoja motorike, dolazi do jačanja kostiju i mišića.
Djeca u dobi od druge do sedme godine života pokušavaju oponašati odrasle i na taj način usvajaju vlastite obrasce ponašanja. Sigurno biste željeli da usvoje i navike obavljanja kućanskih poslova, sve ono što će im itekako koristiti u životu. Međutim, takvi poslovi, primjerice pranje suđa, ponekad mogu biti opasni za malo dijete pa ga na to ni ne potičete. Tako mu, u najboljoj namjeri, suzbijate interes za aktivnostima koje dijete može obavljati, ali u sigurnim uvjetima, primjerice u svojoj drvenoj kućici. Potaknite ga da je redovno čisti, ipak je to njegova kućica. Možete je opremiti i malom dječjom kuhinjom s plastičnim posuđem koje nakon upotrebe treba oprati. Budite maštoviti jer stvaranje zdravih navika može biti zabavno.
Sukobi s prijateljima su sastavni dio odrastanja, od najranije dobi oko toga tko će se prvi spustiti toboganom ili popeti do kućice pa sve do “odraslijih” svađa. Nemojte biti jedan od onih roditelja koji uvijek rješava probleme svoje djece, a posebno se nemojte miješati u rješavanje njihovih odnosa s prijateljima. Kroz rješavanje sukoba djeca uče kako biti neovisna, zato im dopustite da ih pokušaju samostalno riješiti. Uostalom, u njihovoj drvenoj kućici vladaju njihova pravila, tamo ste vi gost i tako se i ponašajte.
Drvena kućica mora biti isključiva briga vašeg djeteta. I to mu morate jasno dati do znanja. Ono je odgovorno za sve eventualne štete na kućici, redovna održavanja i donošenje svih bitnih odluka o kućici. Naravno, prilagođeno njegovoj dobi. Vama se to možda čini beznačajno, ali nije tako. Hoće li u kućicu staviti male plastične stolice ili će je opremiti jastucima za sjedenje na podu, važna je odluka za malo dijete. Tako se uči prihvaćanju odgovornosti i posljedica vlastitih odluka. Dijete mora znati koja su njegova prava, ali i obaveze. Neka i pogriješi. Vi ste podrška kada god vas dijete treba.
Mašta i kreativnost pripremaju djecu za sve životne izazove. Potičući maštu kod djece zapravo im pomažete da postanu kreativci koji će stvarati nešto novo i hrabro se uhvatiti u koštac s budućim izazovima.
Igra u dječjoj drvenoj kućici pobuđuje maštu i širi njene granice. Dijete je može pretvoriti u što god ono želi, u dvorac, kućicu lutaka, svemirski brod, seosko imanje ili nešto treće. Tako se ostvaruje kroz vlastite, a ne nametnute interese.
Kako biste izbjegli pogreške prilikom odabira drvene kućice za vašeg mališana, razmislite o nekoliko bitnih stvari:
Ako imate malo dvorište ne smijete ga dodatno smanjivati kupnjom velikog dvorca ili tvrđave, razmislite o manjoj kućici. Visina vrata i krov trebaju biti u skladu s uzrastom vašega djeteta. Što je kućica viša, vaša djeca će ju dulje moći koristiti.
Veličina kuće je vrlo važna, između ostalog zbog toga što je većina drvenih kućica opremljena još i toboganima, mostovima, stepenicama i slično. Poželjno je da unutarnji prostor drvene kućice bude barem jedan metar viši od visine vašeg djeteta. Ako imate dovoljno mjesta i budžet, možete mu kupiti veliku kućicu u koja će mu godinama biti po mjeri. Koju god odaberete, zabava je zagarantirana.
Najprodavanije su kućice živih i upečatljivih boja, kao i kućice prirodnog izgleda drveta. Najvažnije je ono što želi vaše dijete pa u kupnju drvene kućice svakako povedite i njega i dopustite mu da samo odabere unutar zadanog budžeta.
Mjesto na kojem se kućica nalazi mora biti čvrsto, ravno i sigurno za djecu. Planirate li kućicu smjestiti na travnjak, izbjegavajte mjesta na kojima se nalaze udubljenja, šljunak ili nešto treće. Prednost dajte mjestu gdje uvijek možete vidjeti djecu. Također, kućicu nije poželjno smjestiti ispod drveća, već gledajte da kućica bude pod suncem na mjestu gdje dopire lagan povjetarac i svjež zrak.
Uvijek je bolje da je kućica što je moguće veća, posebno ako imate više od jednog djeteta. Svaki od njih mora imati svoj prostor u kućici, a uzmite u obzir i prijatelje vaših mališana koji će dolaziti na igru. U jedno budite sigurni, drvena kućica vašeg djeteta bit će pravi hit u susjedstvu!
Odaberite drvenu kućicu za svog mališana