Djeca se do polaska u vrtić u pravilu ne odvajaju od svoje obitelji na duže vrijeme. Povremeni vikendi kod djeda i bake se ne računaju, tamo su klinci ionako kao doma.
Pravi test izdržljivosti počinje polaskom djeteta u vrtić. Možda ne toliko za djecu, koliko za roditelje. Obično su oni više u panici i zabrinutiji nego djeca. Za to zaista nema razloga.
Svako se dijete kad tad privikne na vrtić. Naravno, nekima treba tek dan ili dva, dok drugima treba i do mjesec dana prilagodbe.
Djeci se sve mijenja. Iz sigurnosti svog doma, dijete odlazi u njemu nepoznat prostor, cijeli dan provodi s nepoznatim ljudima i djecom koju nikada nije vidio. Nedostaju mu mama i tata, oni koji znaju sve o njemu, njegov dom i njegove igračke. Ali, ne brinite, treba proći u prosjeku dva tjedna da dijete shvati da se radi o rutini, da se u vrtić odlazi svakodnevno i da se tamo provodi vrijeme sve do povratka mame i tate s posla.
Kad shvati da će se mama i tata svaki dan, baš svaki dan vratiti po njega u vrtić, dijete se smiruje.
Vrtić je sigurno i zabavno mjesto i morate uložiti sve napore da i vaše dijete na vrtić gleda na jednak način, kao na mjesto gdje će steći nove prijatelje, nova iskustva, gdje će biti sigurno i sretno.
Psiholozi upozoravaju da su roditelji ti koji imaju ključnu ulogu u tome kako će njihovo dijete prihvatiti novonastalu situaciju. Ujedno, oni su ti koji mogu najviše doprinijeti tome da dijete teško prihvati odlazak u vrtić.
Mislite da dijete ne vidi vaše reakcije? Varate se! Jako dobro osjeća kada ste uzbuđeni i sretni, a kada ste zabrinuti i tužni. Dođete li u vrtić prepuni straha i brige, i dijete će to osjetiti. Ne možete očekivati ništa drugo od njega nego negativnu reakciju. Vi ste tu da mu prenesete pozitivne emocije.
Na plač djeteta nikako ne biste smjeli reagirati tako da se predugo opraštate i pokušavate ga smiriti ili, još gore, da se vraćate kad ste već otišli. Učinit ćete to da će dijete sutra samo još duže plakati i očekivati da ćete se ipak vratiti ako bude dovoljno uporno.
Nipošto nemojte kriomice nestajati iz vrtića, pozdravite i poljubite svoje dijete, recite mu da ćete doći po njega čim završite s poslom i da ga volite. Potom se okrenite i izađite, koliko god vam to teško bilo prvih dana.
Kontinuitet odlaska u vrtić jednako je važan. Ne preporučuje se dijete dva dana voditi u vrtić pa ga dva dana ostaviti kod bake i tako u nedogled. Naravno, ako se ne radi o bolesti djeteta. Prilagodba je tada mnogo teža, ako uopće i moguća.
Nijedno dijete ne plače cijeli dan, djeca se smiruju već u roku minute nakon odlaska mame i tate iz vrtića, a njihova briga traje sve dok ne nađu neku drugu preokupaciju, novog prijatelja ili novu igračku. Uostalom, imajte povjerenja u odgajateljice kojima prepuštate svoje dijete.
One nisu samo tete čuvalice, one su mnogo više od toga. One su druge mame vašoj djeci kada vas nema, educirane, pažljive, nježne i stručne, one su tu da odgajaju vašu djecu i budu partner u nastojanjima da vaša djeca prihvate i nauče nove stvari u životu, postignu više i sazriju.
Osim što su važne reakcije roditelja kada je dijete već krenulo u vrtić, važno je da roditelji tijekom mjeseci koji prethode odlasku djeteta u vrtić intenzivno rade na lakšoj prilagodbi. To znači da bi se djetetov ritam spavanja, buđenja i hranjenja trebao prilagoditi vrtićkom dnevnom ritmu.
Raspitajte se kod odgajateljica kada djeca polaze na spavanje, koliko dugo spavaju i kada doručkuju, odnosno ručaju. Ne možete dijete cijelo ljeto ostavljati budnog do 23 sata navečer, niti mu omogućiti da spava do 10 sati ujutro i onda očekivati da se bez problema počne dizati u 7 ujutro. Bit će to preveliki stres za njega.
Dijete, ovisno o njegovoj starosti kod polaska u vrtić, treba što je više moguće osamostaliti. Za početak, nužno je da dijete nauči piti vodu iz čaše, da se samostalno oblači ili presvlači te samostalno obuva papuče ili cipelice. Neka za početak to bude obuća na čičak kako biste djetetu maksimalno olakšali.
Ako niste uspjeli dijete odviknuti od pelena ili uvesti nove oblike ponašanja koje ste planirali, primjerice odbaciti dudu, ostavite to za neko kasnije vrijeme. Vrijeme prilagodbe na vrtić nije dobro vrijeme da se uvode bilo kakve druge promjene.
Sve ono što je dijete do polaska u vrtić usvojilo, nastavite primjenjivati, ali pričekajte do potpune prilagodbe djeteta na vrtić kako biste mu uveli nove stvari.
Ako vaš mališan ima omiljenu dekicu ili omiljenog medu, lutkicu ili autić, poželjno je da mu taj predmet bude vjeran suputnik prve vrtićke dane. Lakše će se umirivati, imat će osjećaj da je ipak “netko njegov” pored njega i da nije sasvim sam, a kasnije možete razgovarati s djetetom i objasniti mu da mu omiljena igračka više ne treba u vrtiću. Što će mu? Vrtić je prepun novih igračaka i prijatelja, mjesto beskonačne zabave.
Vaš strah je razumljiv, ali ne i opravdan. Imajte povjerenja u vaše dijete i odgajateljice i budite im podrška u tom velikom koraku u životu. Na kraju prvog vrtićkog mjeseca nagradite svojeg mališana nekom igračkom koju dugo želi. Bit će presretan kad će je drugo jutro moći pokazati novostečenim prijateljima u vrtiću.
Provjerite ponudu igračaka za vaše mališane