Boje također utječu na raspoloženje i misli, a mogu utjecati i na osobnost. Primjerice, hiperaktivnom djetetu nećete staviti u sobu žarke i stimulirajuće boje, već one koje će ga smirivati.
Ne zamarajte se trendovima. Oni dolaze i prolaze. Radije boje prilagodite djetetu i omogućite mu da se u njoj ugodno osjeća i da ga potiču na kreativnost i rad.
Djeca dobro reagiraju na jarke boje zato što su živahne baš poput njih.
Nježne i pastelne boje najbolji su izbor za dječje spavaće sobe. Jarka žuta boja može izazvati ljutnju i frustracije kod male djece. Svijetlo plava boja može pomoći smiriti napade bijesa.
Imajte na umu i da različite boje, čak i njihove nijanse, različito djeluju na tijelo i um. One mogu biti umirujuće, ali i okidač za nervozu i napetost i zbog toga nije svejedno koje će boje prevladavati u sobi vašeg djeteta.
Neovisno o djetetovim godinama, boje u njihovoj sobi i prostor u kojem boravi prvenstveno treba biti ugodan i umirujući.
Crvena boja se smatra preagresivnom za sobu u kojoj se spava. Ona privlači pažnju i izaziva moćne osjećaje, primjerice agresiju ili smanjenje sposobnosti da se dijete koncentrira.
Povećava frekvenciju disanja i rada srca pa ako želite crvenu, neka to budu pametno odabrani detalji u malim dozama. Ipak, ako je dijete hiperaktivno, izbjegavajte je u potpunosti.
Plava boja je opuštajuća i smirujuća pa se često preporučuje za spavaće sobe. Povezuje se s mirom, čistoćom, harmonijom i sigurnošću. Ljudi koji borave u sobama s plavim zidovima, više se odmaraju od ostalih. Ona smanjuje otkucaje srca i krvni tlak i utječe na smanjenje bijesa i tjeskobe.
Možete je koristiti ako vaše dijete ima poremećaje ponašanja ili probleme sa spavanjem. Također potiče relaksaciju i posjeduje sposobnost hlađenja pa je dobra i za bebe koje su bolesne i imaju povišenu temperaturu.
Međutim i s plavom bojom treba biti oprezan. Odaberete li pogrešan ton ili nijansu, riskirate suprotan učinak jer neke sivoplave nijanse mogu potaknuti osjećaj tjeskobe.
Svijetloplava oslobađa stres i potiče kreativnost, a može biti i korisna za djecu kojima je često vruće. Ujedno, smanjuje apetit pa se ne preporučuje ako dijete ima problema s prehranom.
Narančasta budi entuzijazam i uzbuđenje. Ona je vesela, poticajna i topla pa potiče socijalnu interakciju, komunikaciju i razgovor, samopouzdanje i samostalnost. Djeluje prijateljski i optimistično, ali ako je prekomjerno koristite može progutati dobru energiju u sobi ili previše stimulirati djecu.
Zato nemojte bojiti u narančasto sve zidove u dječjoj sobi. Uz nekoliko dobro odabranih detalja, možete stvoriti ugodnu i stimulirajuću atmosferu preko dana.
Ružičasta je najčešće povezana s djevojčicama, ali može biti odlična i za dječake. Njena svijetla nijansa djeluje umirujuće i opušta djecu prije spavanja. Smanjuje nasilno ponašanje, a potiče umirujuće i osjećajno. No, s njom također oprez jer u pretjeranim količinama izaziva tjeskobu i anksioznost. Preporučuje se koristiti u detaljima poput tepiha, plišanih igračaka ili stolice.
Žuta predstavlja sunčevu energiju i smatra se „sretnom“ bojom. Iako ima pozitivnu konotaciju, ipak se ne predlaže da bude i osnovna boja u dječjoj sobi jer u velikim količinama može izazvati agresiju.
Žarke nijanse žute uzrokuju frustraciju, a potiču intelektualne aktivnosti i mišiće pokreta. Zato je treba koristiti minimalno, u manjim detaljima.
Pokazatelj da ste možda pretjerali sa žutom bojom je i pojačani plač bebe.
Ljubičasta boja je obično povezana s duhovnošću, a ujedno je i boja koja smiruje. Isto kao i plava, ljubičasta je dobar izbor za zidove dječje sobe.
Danas se hladniji tonovi plave i nježne ružičaste koriste više od ljubičaste, ali ljubičasta će odmah privući dječju pozornost i zadržati je dulje vrijeme.
Pastelna ljubičasta, poput boje lavande i ljiljana, smiruje, a u svojim tamnim nijansama djeluje bogato i sofisticirano.
Zanimljivo je da ljubičastu rijetko možemo pronaći u prirodi, ali su istraživanja pokazala da djeca obožavaju tu boju, čak više od bilo koje druge.
Zelena boja opušta i smatra se da je uz nju svaki oporavak lakši. Poboljšava sposobnosti čitanja i koncentracije, smanjuje tjeskobu i pomaže najmlađima da se probude odmorni.
Ona simbolizira prirodu i potiče mirno i umirujuće okruženje, a povezana je sa zdravljem i blagostanjem. Globalno je prepoznata kao boja koja odmara oči. Budući da je kombinacija umirujuće plave i vedre žute, pogodna je za svaku prostoriju u stanu, pa tako i dječju sobu.
Bijela donosi nadu, energiju i moć transformacije. Dobro ju je koristiti s drugim bojama i dobro utječe na introvertiranu djecu kojoj povećava samopouzdanje.
Simbolizira čistoću i nevinost i odličan je izbor za bilo koji prostor, a pogotovo sobu za novorođenče.
Crna boja se rijetko koristi za dječje sobe. Najčešće su to samo detalji. Snažna je i možete je koristiti u prostoriji s puno prirodnog svjetla i u kombinaciji s kontrastnim bojama.
Simbol je elegancije i bogatstva, ali previše zamračuje sobu i nije dobar izbor tijekom dječjeg razvoja.
Manje količine crne u kombinaciji s bijelom ili svijetlim bojama čine veliki kontrast kojeg već mogu uočiti i male bebe.
Smeđa je prirodna zemljana boja i ako se koristi ispravno stvara toplu atmosferu u prostoriji. Međutim, ona može biti i odbojna ako ne odaberete dobar ton.
Siva boja u neutralnim tonovima ima tendenciju da razdražuje misli i potiče emocije. Odlično izgleda u kombinaciji s jarkim bojama detalja i zato je možete koristiti u izobilju.
Neutralne boje poput crne, sive, bijele i smeđe baza su za dekoriranje interijera. Sve boje podložne su trendu, ali ne i neutralne. Tajna njihove bezvremenosti i široke upotrebe leži u njihovoj prilagodljivosti.
Recept glasi - dodajte boje kako biste oživjeli sobu, a oduzmite ih i zamijenite neutralnima kako biste umirili prostor i postigli harmoniju.
Hladnije boje čine prostor većim, smiruju i opuštaju, a njihovi nježniji tonovi stimuliraju tijelo i um. Naravno, morate biti oprezni kada ih koristite. Ako su previše oštre, ostavljaju hladan i odbojan osjećaj.
Najbitnije je da je dječja soba ugodna, pa ne zaboravite da su psihološki odgovori na boje duboko osobni. Odnos prema bojama je određen iskustvom, kulturom i osobnim preferencijama pa će i mališani tijekom odrastanja imati svoje prohtjeve.
Zato ne brinite. Uredite sobu tako da je u njoj ugodno boraviti i opušteno spavati. Igrajte se. Postavite lijepe detalje, tepihe, komodice, razne sitnice. Neka uređenje sobe bude radost, a ne glavobolja. Ionako je najvažnije da je vaše dijete sretno.